The Roundup -

Keith Steinbeisser Memorial Livestock Judging Full Results

 

November 1, 2017 | View PDF



Novice Division Ag Days 2017 individuals: First place, Harley Feiring, Golden Valley, Novice, 456; second place, Taylor Feiring, Golden Valley Novice, 448; third place, Myli Josephson, Richland Novice 1; 437; fourth place, Tenley Berwick, Roosevelt Novice, 429; fifth place, Kaylee Olson, Roosevelt Novice, 429; sixth place, Shelby Reese, Richland Novice 1, 422; seventh place, Maddie Schieber, Richland Novice 1, 419; eighth place, Levi Hecker, Golden Valley Novice, 408; ninth place, Tally Berwick, Roosevelt Novice, 394; tenth place, David Hecker, Golden Valley Novice, 391; eleventh place, Audrey Feiring, Golden Valley Novice, 370; twelfth place, Anna David, Custer Novice, 368; thirteenth place, Caden Featherston, Roosevelt Novice, 354; fourteenth place, Kash Josephson, Richland Novice 2, 329; fifteenth place, Tegan Brimmer, Custer Novice, 304; sixteenth place, Felixe Becker, Richland Novice 2, 293; seventeenth place, Gavin Schieber, Richland Novice 2, 253. Teams, first place, Roosevelt Novice, 1606; second place, Richland Novice 1, 1278; third place, Richland Novice 2, 875 and fourth place Custer Novice, 672.

Junior Division Ag Days 2017 individuals: First place, Tenna Fleming, Golden Valley Jr, 544; second place, Chance Manhart, Golden Valley Jr, 538; third place, Brandi Grubba, Custer Jr 3, 528; fourth place, Grady Larson, Richland Jr 1; 524; fifth place, Kailey Brimmer, Custer Jr 1, 516; sixth place, Terry Reese, Richland Jr 1, 502; seventh place, Cooper McNally, Richland Jr 1; 500; eighth place, Laney Jones, Custer Jr 1, 490; ninth place, Abby Hecker, Golden Valley Jr, 489; tenth place, Andy Moore, Custer Jr 1, 484; eleventh place, Kade Manhart, Golden Valley Jr, 483; twelfth place, Liam Steinbeisser, Richland Jr 1, 480; thirteenth place, Riley Jones, Custer Jr 2, 477; fourteenth place, Kinzie Brimmer, Custer Jr 2, 477; fifteenth place, Loren Voss, Dawson Jr, 477; sixteenth place, Sophie David, Custer Jr 3; 473; seventeenth place, Jori Horsburgh, Richland Jr 2, 471; eighteenth place, Tucker Nevins, Richland Jr 2, 468; nineteenth place, Sierra Nagle, McCone Jr, 467; twentieth place, Cadence Blankenship, Custer Jr 2, 456; twenty-first place, Garrett Voss, Dawson Jr, 452; twenty-second place, Marett Schieber, Richland Jr 2, 436; twenty-third place, Katie Jo Shaw, Custer Jr 3, 434; twenty-fourth place, Layne Meek, Dawson Jr, 431; twenty-fifth place, Carlee Jones, Custer Jr 1, 429; twenty-sixth place, Paige Shaw, Custer Jr 3; 404; twenty-seventh place, Taw Jones, Custer Jr 2, 390.

Teams first place, Golden Valley Jr, 2054; second place, Richland Jr 1, 2006; third place, Custer Jr 1, 1919; fourth place, Custer Jr 3, 1839; fifth place, Custer Jr 2, 1800; sixth place, Richland Jr 2, 1375; seventh place, Dawson Jr, 1360 and eighth place, McCone Jr, 467.

Senior Division Ag Days 2017 individuals: First place, Emma Fleming, Golden Valley Sr, 566; second place, Sage Zook, Custer Sr 1, 548; third place, Elise Anderson, Custer Sr 1, 545; fourth place, Ethan Fleming, Golden Valley Sr, 537; fifth place, CJ Nevins, Richland Sr 1, 535; sixth place, Kyle Sarsland, Golden Valley Sr, 532; seventh place, Kelly Rehm, Custer Sr 2, 532; eighth place, Kaden Volk, Golden Valley Sr, 529; ninth place, Libby Twitchell, Custer Sr 1, 529; tenth place, McKenzie Volk, Golden Valley Sr, 528; eleventh place, Maci Moore, Custer Sr 1, 509; twelfth place, Brooke Leidholt, Custer Sr 2, 500; thirteenth place, Zoe Beardsley, Custer Sr 2, 490; fourteenth place, Alli Jo Merritt, Richland Senior 1, 480; fifteenth place, Trista Hovde, Richland Sr 1, 478; sixteenth place, Sarah Helmuth, Richland Sr 1, 462; seventeenth place, Trey Schepens, Richland Sr 2, 456; eighteenth place, Courtney Herman, Richland Senior 2, 455. Teams, first place, Golden Valley Sr, 2164; second place, Custer Sr 1, 2131; third place, Richland Sr 1, 1955; fourth place, Custer Sr 2, 1522 and fifth place, Richland Sr 2, 911.

FFA Division Ag Days 2017 individuals: First place, Kyle Topp, Sidney FFA, 544; second place, Lexie Selting, Fairview FFA, 524; third place, Becca Demin, Fairview FFA, 502; fourth place, Kade Anderson, Sidney FFA, 495; fifth place, Anna Dragseth, Fairivew FFA, 482; sixth place, Kodi Obergfell, Sidney FFA, 476; seventh place, Kylee Lambert, Sidney FFA, 459; eighth place, Alexis Griggs, Fairview FFA, 458; ninth place, Ally Young, Fairview FFA, 454. Teams, first place, Sidney FFA, 1974; second place, Fairview FFA, 1962 and third place, Fairview FFA, 458.

Adult Division 2017 Ag Days: First place, Donnie Feiring, 434; second place, Katelyn Dynneson, 425; third place, Ryan Jones, 421; fourth place, Trisha Feiring, 421; fifth place, Ty Jones, 418; sixth place, Jason McNally, 410; seventh place, Beth Hecker, 392; eighth place, Alexis Dynneson, 377; ninth place, Ron Volk, 375; tenth place, Greg Williams, 348. Adult team total, 1701.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 08/06/2018 21:00