The Roundup -

Sidney Tiger Sharks Meet Results Glendive Invitational June 30-July 1

 

Sidney Tiger Sharks ranging from newcomers to long-timers swam in Glendive last weekend.

The Sharks swam in Glendive last weekend. We brought 65 swimmers ranging from long time Sharks, to first meet ever Sharks. Many swimmers cut from their best times this weekend and I was very proud of how hard they all worked. Hadley Garsjo earned top girl for the Girls 15-19 year olds. This is Hadley's first meet of the season and first year in this age group. The Tiger Sharks took 1st overall from this meet. We are looking forward to our swim meet this weekend, and we'd love to see the community come cheer us on (photos by Marie Holler).

Sidney Tiger Sharks Meet Results Glendive Invitational June 30-July 1

Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle: Jaxcen Sanders, 2nd place; 3 Evan Erickson, 3rd place; Jade Steffan, 5th place; Beckett Norby, 7th place.

Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle: Madycen Sanders, 3rd place; Skylar Rodgers, 4th place; Micah Haralson, 7th place; Payton Bauer, 8th place.

Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle: Parker Wunder, 9th place; Harper Karalus, 12th place.

Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle: Morgan Kindopp, 1st place; Avé Norby, 2nd pace; Brooklyn Wunder, 10th place.

Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle: Corben Holler, 4th place; Mason Kindopp, 7th place.

Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle: Lily Herbst, 8th place; Olivia Sverdrup, 12th place.

Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle: Stefie Trevino, 7th place; Elizabeth Langwald, 8th place; Naomi Schrader, 12th place.

Girls 15-19 50 SC Meter Freestyle: Hollye Blekestad, 3rd place.

Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke: Lucas Hill, 2nd place

Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke: Micah Haralson, 2nd place.

Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke: Morgan Kindopp, 2nd place; RayElla Radke, 6th place; Amara Iversen, 7th place; Maddie Schieber, 10th place.

Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke: Mason Kindopp, 1st place; Hunter Sanders, 4th place; Nathan Hill, 5th place; Paul Gonsalez, 8th place.

Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke: Maci Nelson, 11th place; Olivia Sverdrup, 12th place.

Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke: Stefie Trevino, 7th place; Naomi Schrader, 8th place; Avery Iversen, 9th place; Kylie Burnison, 11th place.

Girls 15-19 100 SC Meter Breaststroke: Hadley Garsjo, Hadley 1st place.

Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle: Lucas Hill, 3rd place; Evan Erickson, 4th place; Jaxcen Sanders, 5th place; Jade Steffan, 7th place; Beckett Norby, 8th place.

Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle: Skylar Rodgers, 5th place; Payton Bauer, 8th place; Aspyn Sorteberg, 10 place; Brooklin Burnison, 11th place.

Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle: Parker Wunder, 7th place; William Beardsley, 12th place.

Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle: Morgan Kindopp, 3rd place; Zoey Garsjo, 6th place; Brooklyn Wunder, 10th place; RayElla Radke, 12th place.

Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle: Ethan Erickson, 2nd place; Mason Kindopp, 7th place; Caleb Kleinke, 9th place.

Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle: Lily Herbst, Lily, 7th place; Olivia Sverdrup, 9th place.

Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle: Stefie Trevino, 9th place; Elizabeth Langwald, 10th place; Naomi Schrader, 11th place; Joleah Sverdrup, 12th place.

Boys 15-19 100 SC Meter Freestyle: Seth Dodds, 3rd place.

Girls 15-19 100 SC Meter Freestyle: Hadley Garsjo, 1st place; Hollye Blekestad, 3rd place; Shaylyne Roth, 8th place.

Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: 1 Beckett Norby, 1st place; Jade Steffan, 2nd place; Evan Erickson, 3rd place; Jaxcen Sanders, 4th place; Dresden Wesley, 7th place.

Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: Payton Bauer, 5th place; Skylar Rodgers, 6th place; Aspyn Sorteberg, 10th place; Brooklin Burnison, 11th place.

Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke: Harper Karalus, 3rd place; Parker Wunder, 4th place; Jason Sorteberg, 8th place; William Beardsley, 10th place.

Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke: Avé Norby, 1st place; Maddie Schieber, 5th place; Mariyah Bauer, 7th place; RayElla Radke; 9th place; Brooklyn Wunder, 10th place; McKenna Haralson 11th place.

Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke: Corben Holler, 4th place; Nathan Hill, 9th place; Caleb Kleinke, 10 place; Kagan Eury, 12th place.

Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke: Ella Norby, 2nd place; Marett Schieber, 3rd place; Lily Herbst, 4th place; Maci Nelson, 8th place.

Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke: Avery Iversen, 5th place; 6 Annabelle Beardsley, 6th place.

Boys 15-19 100 SC Meter Backstroke: Seth Dodds, 2nd place.

Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly: Madycen Sanders, 1st place.

Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly: Zoey Garsjo, 2nd place; Avé Norby, 4th place

Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly: Hunter Sanders, 5th place; Ethan Erickson, 6th place; Nathan Hill, 8th place.

Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly: Marett Schieber, 3rd place.

Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly: Elizabeth Langwald, 4th place; Railyn Herbst, 7th place; Joleah Sverdrup, 8th place.

Girls 15-19 50 SC Meter Butterfly: Gwyneth Arthur, 2nd place; Shaylyne Roth, 5th place.

Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle: Corben Holler, 3rd place; Caleb Kleinke, 5th place.

Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle: Ella Norby, 3rd place.

Girls 15-19 400 SC Meter Freestyle: Gwyneth Arthur, 2nd place; Hollye Blekestad, 3rd place.

Girls 15-19 high point winner Hadley Garsjo.

Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley: A Relay, 1st place

Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley: A Relay, 1st place.

Boys 9-10 100 SC Meter Medley: A Relay, 2nd place.

Girls 9-10 100 SC Meter Medley: A Relay, 1st place; B Relay, 4th place; C Relay, 5th place.

Boys 11-12 200 SC Meter Medley: B Relay, 4th place.

Girls 11-12 200 SC Meter Medley: A Relay, 3rd place

Girls 13-14 200 SC Meter Medley: A Relay, 3rd place; B Relay, 4th place

Girls 15-19 200 SC Meter Medley: A Relay, 1st place

Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly: Railyn Herbst, 1st place; Joleah Sverdrup, 4th place.

Girls 15-19 100 SC Meter Butterfly: Hadley Garsjo, 1st place; Shaylyne Roth, 2nd place.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018