The Roundup -

Badlands Gymnastics Competes in Dickinson

 

December 18, 2019 | View PDF

Badlands Bronze Gymnastics Team 1st Place at Dullum. (Submitted photo)

Badlands Gymnastics Club Results At Milo Dullum Qualifier In Dickinson, ND, December 7-8

Watford's Badlands Gymnastics Club started their 2019-2020 competitive season with a road trip to Dickinson Gymnastics for the "Millo Dullum Qualifier" on December 7 and 8.

This season is a rebuilding year for Badlands, with only two returners plus one "newbie" on the Level 3 squad that placed 2nd at state last year. In addition, most of the returners from last year's various squads have moved to the next higher level; requiring them to "up their game" this season. But with the hard work Badlands is noted for, Coaches Pat and Jan McWilliams anticipate great results by the State Meet in March 2020.

Badlands also has debuted a couple of new competitive levels-Xcel Bronze and Xcel Silver this season. The Xcel Bronze started off their first competition on exactly the right foot. Led by their Coaches Macy McWilliams and Jack Long, they brought home the gold, winning the first place trophy by a whopping five points!

Xcel Bronze Results (21 Athletes Competing)

Team: 1st Badlands Gymnastics Club 105.550; 2nd Northern Hills (Sturgis, SD) 99.25; 3rd Dickinson Gymnastics 67.150; 4th Eastern Montana (Circle MT) 31.450

Badlands Top 10 Individual Results

Vault

Group A: 1st Clara Wisness 9.150; 2nd Ayla Norton 9.100; 3rd Sierra Griffin 9.050; 4th Brooke Roscoe 9.000; 6th Bryndal Geiger 8.550; 7th Karinna Del Torro 8.400; 9th Lillian Hot 8.350; 10th Makayla Klamm 8.250

Group B: 1st Emma Job 9.200; 3rd Piper Kindt 8.650; 4th Eden Ybarra 8.400; 9th Valentia Gularte 7.700; 10th Aubree Roerick 7.400

Uneven Bars

Group A: 2nd Brooke Roscoe 8.850; 3rd Clara Wisness 8.800; 5th Ayla Norton 8.500; 5th Bryndal Geiger 8.500; 7th Sierra Griffin 8.400; 8th Lillian Holt 8.150; 9th Makayla Klamm 7.900; 10th Karinna Del Torro 7.500

Group B: 1st Emma Job 9.100; 2nd Brooklyn Spotted Bear 8.800; 4th Eden Ybarra 8.450; 5th Valentina Gularte 8.200; 6th Madison Kelly 8.150; 7th Piper Kindt 8.100; 9th Aubree Roerick 8.000

Balance Beam

Group A: 1st Brooke Roscoe 8.700; 2nd Clara Wisness 8.300; 4th Sierra Griffin 8.150; 5th Makayla Klamm 8.050; 6th Karinna Del Torro 7.800; 7th Lillian Holt 7.700; 7th Bryndal Geiger 7.700; 10th Ayla Norton 7.300

Group B: 2nd Emma Job 8.550; 3rd Brooklyn Spotted Bear 8.400; 4th Aubree Roerick 8.300; 5th Madison Kelly 8.000; 7th Piper Kindt 7.850; 10th Eden Ybarra 7.350

Floor Exercise

Group A: 1st Sierra Griffin 8.700; 3rd Ayla Norton 8.250; 4th Clara Wisness 8.200; 5th Brooke Roscoe 8.100; 5th Bryndal Geiger 8.100; 8th Lillian Holt 7.700; 9th Makayla Klamm 7.100; Karinna Del Torro 7.000

Group B: 2nd Madison Kelly 8.500; 2nd Eden Ybarra 8.500; 4th Emma Job 8.400; 6th Aubree Roerick; 7th Brooklyn Spotted Bear; 10th Valentina Gularte 7.900

All Around

Group A: 1st Brooke Roscoe 34.650; 2nd Clara Wisness 34.450; 3rd Sierra Griffin 34.300; 5th Ayla Norton 33:150; 7th Bryndal Geiger 32.85; 8th Lillian Holt 31.900; 9th Makayla Klamm 31.300; 10th Karinna Del Torro 30.700

Group B: 2nd Emma Job 35.250; 3rd Brooklyn Spotted Bear 33.700; 4th Eden Ybarra 32.700; 5th Piper Kindt 32.400; 7th Aubree Roerick 31.950; 8th Madison Kelly 31.450;

Xcel Silver Results (14 Athletes Competing)

Team: 1st Dickinson 102.000; 1st Eastern Montana 102.000; 3rd Badlands 35.000; 4th Northern Hills 33.750

Badlands top 10 Individual Results Group B

Vault: 1st Bayley Brooks 9.000

Uneven Bars: 1st Bayley Brooks 9.050

Balance Beam: 2nd Bayley Brooks 8.650

Floor Exercise: 3rd Bayley Brooks 8.3000

All Around: 1st Bayley Brooks 35.000

Level 3 Results (75 Athletes Competing)

Team: 1st American Gold (Fargo) 108.700; 2nd Bismarck 106.800; 3rd Dickinson 105.800; Gymagic 104.950; 5th Northern Hills 104.350; 6th Dakota Star 101.700; 7th Western Stars 100.300; 8th Badlands 100.200; 9th Sidney 91.300

Badlands top 10 Individual Results

Vault: 2nd Lenora Arnold 9.500

Uneven Bars: 4th Aurora Holt 9.000

All Around: 4th Lenora Arnold 35.400

Level 4 Results (58 Athletes Competing)

Team: 1st American Gold (Fargo) 108.850; 2nd Gymagic (Minot) 107.100; 3rd Bismarck 104.800; 4th Western Stars (Williston) 100.850; 5th Badlands 100.350; 6th Dickinson 96.650; 7th Northern Pacific 95.000; 8th Valley Twisters 88.100; 9th Dakota Stars 64.700; 10th Sidney 52.900

Badlands Top 10 Individual Results

Vault: 5th Sasha Stieg 8.900

Floor: 10th Sasha Stieg 8.800

All Around: 8th Sasha Stieg 34.350

Level 5 Results (26 Athletes Competing)

Team: 1st American Gold 106.175; 2nd Gymagic 103.900; 3rd Bismarck 102.275; 4th Badlands 33.125; 5th Dickinson 29.650; 6th Northern Pacific 29.375; 7th Valley Twisters 29.175; 9th Dakota Stars 64.700; 10th Sidney 52.900

Badlands Top 10 Individual Results Group A

Vault: 1st Annabelle Coughlin 9.000

Uneven Bars: 8th Annabelle Coughlin 8.125

Balance Beam: 4th Annabelle Coughlin 8.325

Floor: 8th Annabelle Coughlin 7.625

All Around: 5th Annabelle Coughlin 33.125

Level 6 Results (11 Athletes Competing)

Team: 1st Badlands Top 10 Individual Results

Vault

Group A: 4th Emma Coughlin 7.750; 7th Caroline Dreffs 7.550

Group B: 3rd Eastyn Wold 7.825

Uneven Bars

Group A: 1st Caroline Dreffs 8.275; 7th Emma Coughlin 7.100

Group B: 3rd Eastyn Wold 7.150

Balance Beam

Group A: 2nd Caroline Dreffs 7.875; 5th Emma Coughlin 7.500

Group B: 3rd Eastyn Wold 7.000

Floor Exercise

Group A: 3rd Caroline Dreffs 8.750; 7th Emma Coughlin 7.650

Group B: 4th Eastyn Wold 7.900

All Around

Group A: 2nd Caroline Dreffs 32.450; 7th Emma Coughlin 30.000

Group B: 3rd Eastyn Wold 29.875

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 01/27/2020 12:43