The Roundup -

Williston Basin Speedway Racing Results

 

Hank Berry, Sidney, #25 takes the checkered flag on June 25 during the Can Am Shootout Double Header held in conjunction with the Upper Missouri Valley Fair, Williston.

June 25 Racing Results

IMCA Hobby Stock

1st Place: Riese Dignan, Kenmare, ND, 144

2nd Place: Kyler Satran, Minot, ND, 22

3rd Place: Andrew Bertsch, Minot, ND, 146

4th Place: John Flory Jr, Williston, ND, 18

5th Place: Ethan Neu, Fairview, MT, 51E

6th Place: Vance Tomlinson, Max, ND, 3T

7th Place: Dennis Breivik II, Williston, ND, 11B

8th Place: Troy Bertsch, Minot, ND, 148

9th Place: Rany Zufelt, Williston, ND, 88R

IMCA Modified

1st Place: Hank Berry, Sidney, MT, 25

2nd Place: Wayne Johnson, Minot, ND, 4J

3rd Place: Travis Hagen, Williston, ND, 14T

4th Place: Donavon Sorenson, Williston, ND, 307

5th Place: John Flory, Williston, ND, 19

6th Place: Shawn Strand, Mandan, ND, 99

7th Place: Chris Schroeder, Williston, ND, 6

8th Place: Travis Tooley, Dickinson, ND, 15

9th Place: Dillon Price, Glendive, MT, 308

10th Place: Bland Bohannon, Williston, ND, 87x

11th Place: Tim Dignan, Kenmare, ND, 5D

12th Place: Tommy Lee, Grenora, ND, 17X

IMCA Northern Sportmod

1st Place: Darren Medler, Minot, ND, 74

2nd Place: Philip Keller, Sidney, MT, 9

3rd Place: Darren Schatz, Williston, ND, 29

4th Place: Kelly Henderson, Minot, ND, 24

5th Place: Justin Medler, Minot, ND, 35

6th Place: Jeff Bieber, Fairview, MT, 89

7th Place: CJ Peterson, Richey, MT, 14P

8th Place: Nick Lund, Crosby, ND, 13

9th Place: Tate Johnson, Medicine Lake, MT, 413

10th Place: Tanner Weeks, Plentywood, MT, 00

11th Place: Alex Basher, Williston, ND, 8B

12th Place: Tanner Conlin, Williston, ND, 47

IMCA Stock Car

1st Place: Dalton Flory, Williston, ND, 20F

2nd Place: Jason Kniffen, Minot, ND, 34

3rd Place: Dave Swallers, Williston, ND, 11

4th Place: Jace Iverson, Tioga, ND, 5

5th Place: Tyler Bartholomew, Dickinson, ND, 85

6th Place: Adam Goff, Minot, ND, 30A

Junior Slingshots

1st Place: Landon Gaudreau, Williston, ND, 10X

2nd Place: Sage Borud, Williston, ND, 6

3rd Place: Ayden Hill, Williston, ND, 87A

4th Place: Denli Wendt, Williston, ND, 30

5th Place: Matt Sorenson, Williston, ND, 110

6th Place: Decker Wendt, Williston, ND, 38

7th Place: Sawyer Gaudreau, Williston, ND, 17

8th Place: Jace Keller, Sidney, MT, J9

9th Place: Weston Uranker, Williston, ND, 1W

June 26 Racing Results

IMCA Hobby Stock

1st Place: Andrew Bertsch, Minot, ND, 146

2nd Place: Riese Dignan, Kenmare, ND, 144

3rd Place: Kyler Satran, Minot, ND, 22

4th Place: Ethan Neu, Fairview, MT, 51E

5th Place: Rany Zufelt, Williston, ND, 88R

6th Place: Vance Tomlinson, Max, ND, 3T

7th Place: John Flory Jr, Williston, ND, 18

8th Place: Dennis Breivik II, Williston, ND, 11B

9th Place: Troy Bertsch, Minot, ND, 148

IMCA Modified

1st Place: Travis Hagen, Williston, ND, 14T

2nd Place: Marcus Tomlinson, Turtle Lake, ND, 5T

3rd Place: Donavon Sorenson, Williston, ND, 307

4th Place: Justin Bieber, Fairview, MT, 12

5th Place: Wayne Johnson, Minot, ND, 4J

6th Place: Jeremiah LaDue, Trenton, ND, 1

7th Place: Hank Berry, Sidney, MT, 25

8th Place: Tommy Lee, Grenora, ND, 17X

9th Place: Dillon Price, Glendive, MT, 308

10th Place: Mike Tomlinson, Turtle Lake, ND, 2T

IMCA Northern Sportmod

1st Place: Brady Bjella, Williston, ND, 99

2nd Place: Kelly Henderson, Minot, ND, 24

3rd Place: Darren Schatz, Williston, ND, 29

4th Place: Nick Lund, Crosby, ND, 13

5th Place: Darren Medler, Minot, ND, 74

6th Place: Justin Medler, Minot, ND, 35

7th Place: Philip Keller, Sidney, MT , 9

8th Place: Tanner Conlin, Williston, ND, 47

9th Place: CJ Peterson, Richey, MT, 14P

10th Place: Alex Basher, Williston, ND, 8B

11th Place: Doug Green, Alexander, ND, 88X

12th Place: Chuck Peterson, Richey, MT, 70K

IMCA Stock Car

1st Place: Dalton Flory, Williston, ND, 20F

2nd Place: Joren Boyce, Minot, ND, 67

3rd Place: Adam Goff, Minot, ND, 30A

4th Place: Jace Iverson, Tioga, ND, 5

5th Place: Jake Nelson, Williston, ND, 10J

Junior Slingshots

1st Place: Landon Gaudreau, Williston, ND, 10X

2nd Place: Sage Borud, Williston, ND, 6

3rd Place: Denli Wendt, Williston, ND, 30

4th Place: Ayden Hill, Williston, ND, 87A

5th Place: Hailey Mattox, Ray, ND, 11M

6th Place: Matt Sorenson, Williston, ND, 110

7th Place: Nathan Trupe, Homestead, MT, 11

8th Place: Jace Keller, Sidney, MT, J9

9th Place: Weston Uranker, Williston, ND, 1W

10th Place: Sawyer Gaudreau, Williston, ND, 17

11th Place: Bayley Grile, Williston, ND, 26B

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021