The Roundup -

Rabe Cote Memorial Race - Championship Night Results

 

September 1, 2021 | View PDF

Riese Dignan, Kenmare, takes the checkered flag in the Hobby Stock division. Dignan was also track champion for the season. Other track champions were Landon Gaudreau, Slingshots; Brady Bjella, Northern Sportmods; Travis Hagen, Modified and Dalton Flory, Stock Car.

Williston Basin Speedway Coca Cola Championship Racing Results, Aug. 28

IMCA Hobby Stock

A Feature 1

1st Place: Riese Dignan, Kenmare, ND, 144

2nd Place: Dennis Breivik II, Williston, ND, 11B

3rd Place: Vance Tomlinson, Max, ND, 3T

4th Place: Andrew Bertsch, Minot, ND, 146

5th Place: John Flory Jr, Williston, ND, 18

6th Place: Kyler Satran, Minot, ND, 22

7th Place: Jay Loughman, Rugby, ND, 7

IMCA Modified

A Feature 1

1st Place: Travis Hagen, Williston, ND, 14T

2nd Place: Chris Schroeder, Williston, ND, 6

3rd Place: Wayne Johnson, Minot, ND, 4J

4th Place: John Flory, Williston, ND, 19

5th Place: Eric Sinness, Williston, ND, 88

6th Place: Tommy Lee, Grenora, ND, 17X

7th Place: Marcus Tomlinson, Turtle Lake, ND, 5T

8th Place: Austin Caruthers, Williston, ND, 28C

9th Place: Tim Dignan, Kenmare, ND, 5D

10th Place: Richard Bohlman, Tioga, ND, 4

IMCA Northern Sportmod

A Feature 1

1st Place: Darren Medler, Minot, ND, 74

2nd Place: Darren Schatz, Williston, ND, 29

3rd Place: Brady Bjella, Williston, ND, 99

4th Place: Nick Lund, Crosby, ND, 13

5th Place: Caden Roberts, Dickinson, ND, 19

6th Place: Tate Johnson, Medicine Lake, MT, 413

7th Place: CJ Peterson, Richey, MT, 14P

8th Place: Tanner Conlin, Williston, ND, 47

9th Place: Rick Hanson, Williston, ND, 24X

10th Place: Philip Keller, Sidney, MT, 9

IMCA Stock Car

A Feature 1

1st Place: Dalton Flory, Williston, ND, 20F

2nd Place: Jake Nelson, Williston, ND, 10J

3rd Place: Mike Hagen, Williston, ND, 27X

4th Place: Rob Stenvold, Minot, ND, 12

5th Place: Dave Swallers, Williston, ND, 11

6th Place: Justin Bachmeier, Williston, ND, 16B

7th Place: Adam Goff, Minot, ND, 30A

8th Place: Joren Boyce, Minot, ND, 67

Junior Slingshots

A Feature 1

1st Place: Landon Gaudreau, Williston, ND, 10X

2nd Place: Sage Borud, Williston, ND, 6

3rd Place: Matt Sorenson, Williston, ND, 110

4th Place: Hailey Mattox, Ray, ND, 11M

5th Place: Bayley Grile, Williston, ND, 26B

6th Place: Weston Uranker, Williston, ND, 1W

7th Place: Sawyer Gaudreau, Williston, ND, 17

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021