The Roundup -

Sidney Tiger Sharks Results, Scobey Invitation, June 13-14

 

Ethan Erickson swimming 50 fly in 13-14 male division (photo submitted).

Sidney competed in their first east of the east swim meet on June 13-14. There was a total of 42 swimmers from Sidney that competed against, Scobey, Glendive, and Plentywood. It was a great first meet with many swimmers cutting their own times by very large margins. Sidney brought home 2nd place and many high point trophies in age divisions, 11-12 girls Ave' Norby and Ryleigh Kleinke tied for first place. In the 13-14 girls Ella Norby took home the high point trophy, in 13-14 boys Ethan Erickson took home the high point trophy, and in 15-19 boys Seth Dodds took home the high point trophy.

Boys 100 IM 9-10: Evan Erickson, 2nd place; Jade Steffan, 4th place.

Girls 100 IM 9-10: Madycen Sanders, 3rd place; Micah Haralson, 4th place; Skylar Rodgers, 6th place.

Girls 200 IM 11-12: Zoey Garsjo, 1st place; Amara Iversen, 2nd place; RayElla Radke, 4th place; Kylee Rodgers, 5th place.

Boys 200 IM 13-14: Ethan Erickson, 1st place; Hunter Sanders, 3rd place.

Girls 200 IM 13-14: Marett Schieber, 2nd place; Lilly Herbst 3rd place.

Boys 25 Free 8 & Under: Wyatt Johns, 2nd place; Kamden Johnson, 10th place.

Girls 25 Free 8 & Under: Avery Sukut, 4th place; Harper Danielson, 6th place; Braya Radke, 10th place; Kylee Blekestad, 11th place.

Boys 50 Free 9-10: Beckett Norby, 4th place; Braydon Herbel, 7th place; Colton Johns, 10th place; Toryn Gonsalez, 12th place.

Girls 50 Free 9-10: Payton Bauer, 3rd place; Skylar Rodgers, 7th place; Aspyn Sorteberg, 12th place.

Boys 50 Free 11-12: Parker Wunder, 4th place.

Girls 50 Free 11-12: Ryleigh Kleinke, 1st place; Morgan Kindopp, 2nd place; Lexie Albright, 7th place; Kylee Rodgers, 8th place; Brooklyn Wunder, 10th place.

Boys 50 Free 13-14: Ethan Erickson, 1st place; Corben Holler, 2nd place.

Girls 50 Free 13-14: Ella Norby, 1st place.

Boys 50 Free 15-19: Seth Dodds, 1st place.

Boys 50 Breast 9-10: Evan Erickson, 2nd place; Braydon Herbel, 5th place.

Girls 50 Breast 9-10: Aspyn Sorteberg, 2nd place; Micah Haralson, 5th place; Payton Bauer, 8th place.

Boys 50 Breast 11-12: Jason Sorteberg, 3rd place.

Girls 50 Breast 11-12: Morgan Kindopp, 1st place; RayElla Radke, 2nd place; Amara Iversen, 4th place; Kylee Rodgers, 7th place.

Boys 100 Breast 13-14: Hunter Sanders, 1st place.

Girls 100 Breast 13-14: Maci Nelson, 3rd place.

Girls 100 Breast 15-19: Avery Iversen, 1st place.

Boys 50 Free 8 & Under: Wyatt Johns, 4th place; Kamden Johnson, 10th place.

Girls 50 Free 8 & Under: Addison Steffan, 1st place; Avery Sukut, 5th place; Braya Radke, 9th place; Kylee Blekestad, 10th place.

Boys 100 Free 9-10: Evan Erickson, 2nd place; Jade Steffan, 3rd place; Jaxcen Sanders, 6th place; Braydon Herbel, 7th place; Toryn Gonsalez, 10th place.

Girls 100 Free 9-10: Skylar Rodgers, 2nd place; Micah Haralson, 3rd place.

Boys 100 Free 11-12: Parker Wunder, 3rd place; Jason Sorteberg, 6th place.

Girls 100 Free 11-12: Ryleigh Kleinke, 1st place; Ave' Norby, 2nd place; Morgan Kindopp, 3rd place; Lexie Albright, 7th place; Brooklyn Wunder, 8th place; Kylee Rodgers, 9th place.

Boys 100 Free 13-14: Corben Holler 1st place; Caleb Kleinke 5th place.

Girls 100 Free 13-14: Lilly Herbst, 3rd place.

Boys 100 Free 15-19: Seth Dodds, 1st place.

Girls 100 Free 15-19: Avery Iversen, 3rd place.

Boys 25 Back 8 & Under: Wyatt Johns, 2nd place; Kamden Johnson 7th place.

Girls 25 Back 8 & Under: Addison Steffan, 3rd place; Avery Sukut, 4th place; Braya Radke, 5th place; Harper Danielson, 6th place; Kylee Blekestad, 10th place; Marrett Haralson, 11th place.

Boys 50 Back 9-10: Beckett Norby, 4th place; Jaxcen Sanders, 5th place; Colton Johns, 6th place.

Girls 50 Back 9-10: Madycen Sanders, 1st place; Aspyn Sorteberg, 4th place; Payton Bauer, 6th place.

Boys 50 Back 11-12: Jason Sorteberg, 3rd place.

Girls 50 Back 11-12: Ave' Norby, 1st place; Amara Iversen, 5th place; Brooklyn Wunder, 7th place.

Boys 100 Back 13-14: Corben Holler, 2nd place.

Girls 100 Back 13-14: Ella Norby, 1st place; Marett Schieber, 2nd place; Lilly Herbst, 3rd place; Maci Nelson 4th place.

Boys 100 Back 15-19: Seth Dodds, 1st place.

Girls 100 Back 15-19: Avery Iversen, 2nd place.

Girls 25 Fly 8 & Under: Addison Steffan, 1st place.

Boys 50 Fly 9-10: Jade Steffan 3rd place; Jaxcen Sanders, 4th place; Beckett Norby, 7th place; Colton Johns, 8th place 8.

Girls 50 Fly 9-10: Madycen Sanders, 1st place.

Girls 50 Fly 11-12: Ave' Norby, 1st place; Ryleigh Kleinke, 2nd place; RayElla Radke, 4th place; Lexie Albright, 5th place.

Boys 50 Fly 13-14: Ethan Erickson, 1st place; Caleb Kleinke, 4th place.

Girls 50 Fly 13-14: Marett Schieber, 2nd place.

Boys 200 Free 11-12: Parker Wunder, 3rd place

Boys 200 Free 13-14: Caleb Kleinke, 3rd place.

Girls 200 Free 13-14: Ella Norby, 1st place; Maci Nelson, 2nd place.

Girls 100 Medley Relay8 & Under: A Relay Sidney Tiger Sharks, 2nd place; Harper Danielson (7), Addison Steffan (8), Avery Sukut (8), Braya Radke (7).

Boys 100 Medley Relay 9-10: A Relay Sidney Tiger Sharks, 2nd place; Beckett Norby (9), Jade Steffan (10), Evan Erickson (10), Jaxcen Sanders (10).

Girls 100 Medley Relay 9-10: A Relay Sidney Tiger Sharks 2nd place; Micah Haralson (10), Madycen Sanders (10), Aspyn Sorteberg (9), Skylar Rodgers (9).

Girls 200 Medley Relay 11-12: A Relay Sidney Tiger Sharks, 1st place; Ave' Norby (12), Morgan Kindopp (11), Zoey Garsjo (12) ,Ryleigh Kleinke (12). B Relay Sidney Tiger Sharks, 3rd place; Amara Iversen (12), Lexie Albright (11), RayElla Radke (11), Kylee Rodgers (11).

Boys 200 Medley Relay 13-14: A Relay Sidney Tiger Sharks, 1st place; Corben Holler (13), Ethan Erickson (13), Hunter Sanders (13), Caleb Kleinke (14).

Girls 200 Medley Relay 13-14: A Relay Sidney Tiger Sharks, 1st place; Ella Norby (14), Marett Schieber (13), Maci Nelson (13), Lilly Herbst (13).

Boys 100 Fly 13-14: Hunter Sanders, 1st place.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 09/18/2020 11:14